vysnios

Trąšų kainų augimo pabaigos dar nematyti

2021 06 11

Nuo pat metų pradžios pradėjusios kilti trąšų kainos, panašu, artimiausiu metu sustoti nežada. Didžiausias kainų augimas šiuo metu fiksuojamas salietros, karbamido, fosforo ir kalio trąšų.

Stebint trąšų kainas nuo metų pradžios situaciją ekspertai apibūdina taip: sumušti visi rekordai. Tokio spartaus ir net drastiško visų be išimties trąšų kainų augimo vargu ar buvo galima tikėtis. Pasaulinėje rinkoje trąšų kainų pokytis įspūdingas – karbamidas pabrango vidutiniškai apie 50%, amonio salietra, skystosios azoto trąšos KAS-32 bei fosforo trąšos – apie 70%, KAN – apie 40%, kalio – 15%. Pastarųjų trąšų kainos augimas itin suintensyvėjęs šiuo metu, o indikacijų, kad kainos kris – nėra.

„Vertinant dabartinę trąšų kainų situaciją, panašu, kad pasaulinėje rinkoje yra susidaręs trąšų trūkumas. Jį iš vienos pusės sukėlė dėl COVID-19 sutrikęs darbuotojų judėjimas ir įrangos tiekimas, vėluojantys nauji trąšų gamybos pajėgumų paleidimai bei esamų pajėgumų remontai. Iš kitos pusės COVID-19 išryškino apsirūpinimo maistu strateginę svarbą, dėl ko dalis valstybių didina strategines maisto produktų atsargas, todėl kyla žemės ūkio produktų kainos, o tai didina ir trąšų suvartojimą. Šią situaciją patvirtina Indijos bandymai įsigyti reikiamą karbamido kiekį pasaulinėje rinkoje. Indijoje vyriausybė organizuoja centralizuotus trąšų importo pirkimus ir kas keletą mėnesių skelbia pirkimo aukcionus, kuriuose kiekviename paprastai nuperkama apie 1-1,5 mln.t karbamido. Tačiau nuo gegužės mėn. pradžios Indijai skelbiant jau trečią pirkimo aukcioną pavyksta įsigyti tik apie 30% reikalingo kiekio, nors lyginant gegužės mėn. pradžios ir pabaigos aukcionus, siūlomų kainų lygis pakilo apie 50 USD/t. Ir tai tokiu sezono metu, kai karbamido paklausa laikoma pati mažiausia. Iki rugsėjo mėn. pradžios Indijai importuoti dar trūksta apie 3 mln.t. karbamido. Tokios tendencijos provokuoja kitas valstybes imtis trąšų eksporto ribojimų, pavyzdžiui Egiptas birželio pradžioje karbamido gamintojams nustatė kvotas, kiek trąšų turi patiekti vietinei rinkai, o neįvykdžius kvotų bus taikomas ~159 USD/t karbamido eksporto muitas. Reikėtų neatmesti ir tokio pesimistinio varianto, kad, artėjant pavasariui, trąšų gali nebūti už jokią kainą – pavyzdžiui Rusija, siekdama aprūpinti vietinę rinką, pradeda riboti trąšų eksportą, Baltarusija visiškai užsidaro ir tada ištiktų blogiausias scenarijus, kai nėra iš kur paimti trąšų už jokius pinigus“, – sako rinkos analitikas Tadas Staneika.

Lietuvoje trąšų kainų augimas vidutiniškai 10-15% mažesnis nei pasaulinėje rinkoje, tačiau augimo tendencija – akivaizdi. Pasak specialistų, trąšų kainų augimą lemia kompleksinės priežastys, tačiau didžiausią įtaką daro spartus žaliavų brangimas.

„Europos gamintojams viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl net pasibaigus pagrindiniam azotinių trąšų tręšimo sezonui kainos nemažėjo – žaliavų kainos, kurios yra stipriai išaugusios. Pagrindinė azotinių trąšų žaliava – gamtinės dujos, lyginant jų kainą su praėjusių metų vasaros kainomis, ji yra išaugusi 4-5 kartus. Nepanašu, kad artimiausiu metu gamtinių dujų kainos kristų – Europos saugyklų lygiai rekordinėse žemumose, tai daro įtaką paklausai ir aukštos kainos laikosi toliau. Be to, trąšų kainos augimą lemia ir bene dvigubai išaugusi apyvartinių taršos leidimų (ATL) kaina“, – sako pagrindinės azotinių trąšų gamintojos Baltijos šalyse AB „Achema“ pardavimų vadovas Marius Bareikis.

Pasak M. Bareikio, trąšų kainas kelia ir karbamido situacija pasaulinėje rinkoje.

„Kinija, kaip viena didžiausių pasaulio karbamido gamintojų ir eksportuotojų, karbamidą gamina iš anglies, o anglies kainos išaugo 25-30 proc. Išaugę gamybos kaštai taip pat lėmė, kad Kinija mažiau produkcijos eksportuoja ir daugiau tiekia į vietines rinkas, nes tai valstybei ne tik ekonomiškai naudingiau, bet ir Kinijos valstybinė strategija pirmiausiai maksimaliai apsirūpinti maistu patiems, todėl prioritetas teikiamas karbamido tiekimui į vietinę rinką. Pasiūlos sumažėjimas pasaulinėje rinkoje sudarė sąlygas karbamido kainų augimui“, – teigia M. Bareikis.

Ir nors atrodo, tai vyksta toli esančiose rinkose ir stipriai Lietuvos paveikti negali, tačiau, pasak AB „Achema“ pardavimų vadovo, deja, pokyčių pasaulinėse rinkose išvengti niekaip negalime – anksčiau ar vėliau jie pasiekia ir mūsų šalį.

Laukiantiems trąšų pigimo, ekspertai gerų žinių, deja, neturi.

„Trąšos ne prabangos prekė ir be jų tikėtis gero derliaus neverta. Panašu, kad ūkininkai supranta situaciją ir trąšų pirkimo neatidėlioja – trąšų pardavimai lyginant su praėjusiais praktiškai nesiskiria. O ir esant tokioms žaliavų ir ATL kainoms, trąšos pigti tiesiog neturi sąlygų, nes Europos gamintojams tektų dirbti nuostolingai, o štai kainų augimui vietos dar yra“, – sako „Agrochemos“ trąšų skyriaus specialistas Arnoldas Kemzūra.